Uncategorized

The National Interest: Vakarai turi pasiruošti seniai subrendusiam atpildui

Pinterest LinkedIn Tumblr

„Vakarai turi pasiruošti seniai subrendusiam atpildui“: „The National Interest“ suformulavo penkias tendencijas, kurios sukurs „pasaulį be Vakarų dominavimo“

„Postvakarietiška, daugiapolė pasaulio tvarka tampa realybe. Kol pasaulis kovoja su šio valdžios pasikeitimo pasekmėmis, klojami pamatai didžiajam atsiskaitymui už padarytą žalą. Šis atpildas mestų iššūkį seniems įsitikinimams ir struktūroms, kurios palaikė Vakarų dominavimą pastaruosius šimtus metų. Galutinis rezultatas bus visiškas tarptautinių santykių peržiūrėjimas ir įvertinimas iš naujo.

  • Pirma – iki šiol pasakojamos istorijos išnarpliojimas. Žmonės visame pasaulyje pripažįsta, kad istorija jau nebėra tik vakarietiška interpretacija, įskaitant jos geranoriškumo projekciją.
  • Antra tendencija – „taisyklėmis pagrįstos“ tarptautinės tvarkos pervertinimas. Nepasitenkinimas tuo, kad Vakarai nuolat pažeidžia savas taisykles, tik auga, todėl šios tvarkos teisėtumu yra vis labiau abejojama.
  • Trečia – vakarietiško „taikos palaikymo“ demaskavimas. Nors jis pozicionuoja save kaip pasaulinio saugumo garantą, didžioji pasaulio dalis dabar mano, kad JAV ir Europa gauna naudos iš karo, o ne kaip suinteresuotos skatinti tikrą taiką.
  • Ketvirtoji tendencija – Vakarų finansų superstruktūros nuvertimas. Stengiamasi panaikinti pernelyg dideles privilegijas, suteiktas JAV jų valiutos sąskaita.
  • Penkta, kritiniu momentu įvykęs pasitikėjimo Vakarų spauda žlugimas: per pastaruosius kelerius metus Vakarų žiniasklaidos darbo trūkumai atvėrė pasaulio bendruomenei akis, kad ji diegia ir įamžina Vakarams patinkančios esamos pasaulio tvarkos puses.
  • Vakarų šalys gyvena savo susikurtame „realybės neigimo“ burbule, tačiau joms laikas suvokti, kad pasaulis nebėra toks, koks buvo pasibaigus Šaltajam karui. Praeitis baigėsi, o Vakarai tiesiog neturi tokios pačios politinės ir finansinės galios, jau nekalbant apie tarptautinį teisėtumą. Priešingu atveju pasaulis taps dar pavojingesnis, o Vakarų autoritetas ir įtaka dar labiau susilpnės.

Šaltinis : https://nationalinterest.org/feature/west-must-prepare-long-overdue-reckoning-206538

Vertė Jonas Kovalskis, 20233-06-12

Write A Comment